середа, 14 вересня 2016 р.

Скільки коштує безкоштовна освіта?

   В Україні, згідно з законом, у дитячих садках та школах малеча має навчатись безоплатно. Втім батьки щомісяця сплачують  доброчинні внески. Суми  подекуди сягають сотні, а то й тисячі гривень.
   Навчальний рік тільки-но розпочався, а батьки вже здають чималі гроші на потреби учбових закладів. В соцмережах можна знайти десятки скарг від людей, що сплачують вражаючі суми, які подекуди сягають кілька тисяч гривень.
   Пані Анна-Марія на власному досвіді зіштовхнулась із поборами в учбових закладах. Жінка має двох дітей, менший відвідує садок, старший вже ходить до школи. У дошкільному закладі зажадали 500 гривень у фонд, та окрім цього жінка мала щомісяця сплачувати ще по 50 гривень. На що саме необхідна така сума ніхто не пояснив.
   Та навіть коли батькам пояснюють які саме витрати заплановані, жінка не раз помічала, що не всі кошти використовують за призначенням.
   Відмовитись від сплати внесків батьки побоюються – каже Анна-Марія. По-перше, вони переймаються що вихователі та вчителі почнуть гірше ставитись до їхніх дітей. А по-друге, вважають такі внески обов’язковими. Та насправді, пояснює юрист, батьки не зобов’язані сплачувати жодних коштів у фонди навчальних закладів.
   Та держава не в змозі забезпечити навчальні заклади усім необхідним – кажуть чиновники. Тож подекуди навіть речі щоденної гігієни батьки вимушені купувати за власний рахунок.
В управлінні освіти кажуть, доброчинні внески – абсолютно нормальна практика. Таким чином батьки поліпшують умови для своєї малечі. Тож чиновники не бачать у цьому жодної проблеми. Та коли ми показали про які суми йде мова начальник управління освіти був ошелешений.
   З’ясувати на що саме потрібні такі гроші мають саме батьки. Бо, пояснює чиновник, держава не може контролювати доброчинні внески. Вони є неофіційними, а отже не мають банківських рахунків та звітів.
   Тож якщо з вас вимагають досить великі суми варто розібратись у ситуації. Та у разі необхідності звернутись в управління освіти зі скаргою.  Бо бездіяльність людей лише посилює проблему. Батьки повинні знати свої права та вміти їх відстоювати.